Syyskuun kokouksessa puollettiin rahoitusta kahdelle yritykselle ja neljälle yleishyödylliselle hankkeelle
Pirityiset ry myöntää Leader-rahoitusta yrityksille ja yhteisöille Keski-Pohjanmaalla. Yhdistyksen hallitus kokoontui syyskauden toiseen kokoukseensa Lestijärvelle Riistaravintola Pikku Peuraan syyskuussa.
Juttu jatkuu videon jälkeen.
Kokouksessa käsiteltiin 28.8.2025 päättyneen valintajakson hakemuksia sisältäen kaikkia tukityyppejä. Käsittelyssä oli yhteensä kuusi hakemusta, joista kaikkia puollettiin rahoitettavaksi. Hanke- ja yritystukien kokonaiskustannukset olivat yhteensä noin 217 100 euroa, josta julkisen tuen osuus yhteensä noin 168 600 euroa.
Puolletuista hanketuista kaksi kohdistui yleishyödyllisiin investointeihin ja kaksi kehittämishankkeisiin. Yritysrahoitusta puollettiin kahdelle yritykselle, toiselle yritystoiminnan käynnistämiseen ja toiselle yritystoiminnan kehittämiseen.
Kokouksessa käsiteltyjen kertakorvattavien pienten yritystukien rahoitus on 100 % julkista tukea. Yleishyödyllisissä hankkeissa julkisen tuen osuus on 60–80 % hankkeiden kokonaiskustannuksista. Hakemukset etenevät seuraavaksi ELY-keskuksen viranomaiskäsittelyyn, jossa hankkeille tehdään laillisuustarkastus ja virallinen rahoituspäätös.
Kokouksessa käsiteltiin myös rahoituslinjausten päivitystä. Yleishyödyllisiä kehittämis- ja investointitukia päätettiin korottaa kymmenellä prosentilla Älykkäät kylät -hankkeiden liitännäishankkeissa sekä turvallisuuteen ja varautumiseen liittyvissä hankkeissa. Lisäksi yritysten investointitukea päätettiin nostaa lain sallimaan enimmäismäärään ydin- ja harvaan asutulla maaseudulla. Tämä tarkoittaa, että jatkossa Pirityiset voi myöntää yritysten investointeihin 40 prosentin tuen suurimmassa osassa toiminta-aluettaan. Kaupungin läheisillä maaseutualueilla tuki säilyy säädösten mukaisesti 30 prosentissa. Kokkolassa tähän alueeseen kuuluvat osittain Kälviä ja Lohtaja.
– Tukiprosenttilinjauksilla haluamme tukea ja mahdollistaa alueemme mikroyritysten investointeja nykyisessä taloustilanteessa. Yleishyödyllisessä toiminnassa päivitettyjen linjausten tarkoituksena on tukea aluekehitystä. Myös ympäristöön liittyvissä toimenpiteissä Pirityisillä on käytössä korotetut tukiprosentit, ja niidenkin osalta toivomme yhä hakijoiden aktivoitumista, summaa hankekoordinaattori Eveliina Rahkonen.
Toimijoiden aktivoinnin lisäksi päivitetyillä linjauksilla pyritään ohjaamaan myös Pirityisten Juurista voimaa -strategian toteutumista. Uudet tukiprosentit tulevat voimaan välittömästi.
Leader-ryhmä Pirityiset on paikallinen maaseudun kehittämisyhdistys ja yksi Suomen 52 Leader-ryhmästä. Pirityiset ry toimii Halsualla, Kaustisella, Lestijärvellä, Perhossa, Toholammilla ja Vetelissä sekä Kokkolan maaseutualueilla Kälviällä, Lohtajalla ja Ullavassa. Leader-tuki muodostuu EU:n maaseuturahaston, valtion ja kuntien rahoituksesta.
Kuluvalle vuodelle varatusta rahoituskehyksestä on syyskuun kokouksen jälkeen jäljellä noin 139 000 euroa. Rahoituspäätöksiä hallitus tekee vielä kahdessa kokouksessa.
Lokakuun kokouksessa käsittelyyn tulevien hakemusten valintajakso on jo päättynyt 18.9.2025, siinä mukana ovat kaikki tukityypit. Marraskuun kokouksessa käsitellään vielä 8. lokakuuta päättyvän valintajakson aikana saapuneita hakemuksia; tämä valintajakso koskee vain yritystukia ja pienhankkeita.
Puoltavan lausunnon Leader-rahoituksen myöntämisestä saaneet yleishyödylliset hankkeet:
Kansanmusiikki-instituutti ry, Kaustinen
Sharing Cultural Spaces: Envisioning Future / Kansainvälinen hanke / Yleishyödyllinen kehittämishanke
Hankkeessa kehitetään uudenlaista konseptia alueellisen kulttuuriperinnön ympärivuotiseksi hyödyntämiseksi. Kehittäminen tapahtuu kansainvälisessä yhteistyössä, ja kehitystyön keskiössä ovat alueiden nuoret. Sisällöllisinä toimenpidekokonaisuuksina ovat nuorten kulttuuriperintöleirit osallistujamaissa, sekä Kaustisen alueen kulttuuriperintöympäristön vetovoiman ja Suomen kansansoitinmuseon alueellisen vaikuttavuuden kehittäminen kansainvälisiltä partnereilta ja yhteistyöstä saatavien mallien ja oppien pohjalta cultural space/kulttuurinen tila/ekomuseo -konseptiin perustuen. Hankkeen toteuttavat Kansanmusiikki-instituutti (pääpartneri), Piiriveere Leader (Viro) ja Darisim pasi! Leader (Latvia), kukin omalla osahankkeellaan.
Budjetti: 118 161,12 €
Tuki: 80 %
Kaustisen Pohjan-Veikot ry, Kaustinen
Yhteinen Suunta -karttahanke / Yleishyödyllinen kehittämishanke
Hankkeessa tuotetaan Kaustisen alueelle korkeatasoisia suunnistuskarttoja. Suunnistuskartat ovat edellytys tapahtumien, kuten Pelimanni-Jukolan (Kaustinen 16.–17.6.2029) ja paikallisten iltarastien järjestämiselle. Hankkeen tavoitteena on ylläpitää ja kehittää suunnistus- ja luontoliikuntamahdollisuuksia sekä yhdessä tekemistä monin eri tavoin, ja saada uusia harrastajia lajin ja seuratoiminnan pariin. Lisäksi hankkeella pyritään turvaamaan toiminnan jatkumisen edellytyksiä tulevaisuudessa.
Budjetti: 57 604,50 €
Tuki: 80 %
Lohtajan riistanhoitoyhdistys ry, Lohtaja (Kokkola)
Lohtajan RHY:n ammunnankoulutus / Yleishyödyllinen investointihanke
Lohtajan riistanhoitoyhdistys hankkii metsästyssimulaattorin, sekä sille asennuspalvelun ja käyttöönottokoulutuksen. Simulaattori sijoitetaan yhteistyökumppani Lohtajan metsästysseuran Houraati-metsästysmajan tiloihin. Investoinnin avulla pyritään aktivoimaan uusia nuoria metsästäjiä, kouluttamaan vanhoja metsästäjiä parempiin riistalaukauksiin, sekä kaikkien osalta parantamaan aseen käsittelyn turvallisuutta ja vastuullisuutta metsästystilanteissa.
Budjetti: 20 547,50 €
Tuki: 60 %
Vetelin Kirkonkylän Nuorisoseura r.y., Veteli
Nivasaarentien virkistysalue / Yleishyödyllinen investointihanke
Vetelin Kirkonkylän Nuorisoseura ry rakentaa Vetelin Nivasaarentielle lähivirkistysalueen sekä kuntalaisille, että kaikille alueella matkaileville. Kohde sijaitsee valtakunnallisestikin huomioidun Vetelinjokilaakson viljelymaiseman kupeessa. Tontilta on suora näkyvyys Karjalankoskeen, joka on Perhonjoen suurin koskialue ja tunnettu paikallinen nähtävyys. Hankkeessa Perhonjoen rannalla sijaitseva n. 800 m² tontti siistitään kokonaisuudessaan, ja sille rakennetaan kotalaavu, laituri, sekä ns. ”someikkuna”.
Budjetti: 12 800,00 €
Tuki: 60 %
Puoltavan lausunnon Leader-rahoituksen myöntämisestä saaneet yritystukihakemukset:
Johanna Utriainen, Kaustinen
Yrityksen käynnistystuki: Osa-aikaisen yritystoiminnan käynnistäminen
Budjetti: 5 000 €
Tuki 100 %
Mö Foods Oy, Lohtaja
Vakiintuneen yritystoiminnan tuki
Budjetti: 3 000 €
Tuki: 100 %